API Delevan ER1641-472JP
ER1641-472JP picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-472JP
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 380MA 550 MOHM
Datasheet Download
ER1641-472JP.pdf
Availability of ER1641-472JP
QUANTITY
ER1641-472JP Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-472JP
Internal Part NumberEIS-ER1641-472JP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1641
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance4.7µH
Tolerance±5%
Current Rating380mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-472JP
Related LinksER1641, ER1641-472JP Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-472JP Details Description
Related parts for ER1641-472JP
DIODE ZENER 6.2V 1W DO41 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 2M CONN MOD datasheet.pdf
SW WOBBLE/COIL SPRING SPDT 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
REFLECTOR 45MM RND 27.2MM datasheet.pdf