API Delevan ER1641-681JR
ER1641-681JR picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-681JR
Brief Description
FIXED IND 680NH 420MA 450 MOHM
Datasheet Download
ER1641-681JR.pdf
Availability of ER1641-681JR
QUANTITY
ER1641-681JR Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-681JR
Internal Part NumberEIS-ER1641-681JR
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance680nH
Tolerance±5%
Current Rating420mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Q @ Freq42 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant190MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-681JR
Related LinksER1641, ER1641-681JR Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-681JR Details Description
Related parts for ER1641-681JR
A/L HARDWARE FOR EJECTION KIT datasheet.pdf
IC RHEOSTAT DALLASTAT 50K 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 68 OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 147 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf