API Delevan ER1641-754JS
ER1641-754JS picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-754JS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 750UH 80MA 13 OHM TH
Datasheet Download
ER1641-754JS.pdf
Availability of ER1641-754JS
QUANTITY
ER1641-754JS Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-754JS
Internal Part NumberEIS-ER1641-754JS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1641
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance750µH
Tolerance±5%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)13 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant4.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-754JS
Related LinksER1641, ER1641-754JS Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-754JS Details Description
Related parts for ER1641-754JS
FUSE CERAMIC 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
LAMP INCAND T-2 TELE SLIDE 48V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 24AWG 500' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SSOP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf