API Delevan ER1840-37JR
ER1840-37JR picture photo
Mfg. Part Number
ER1840-37JR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 24UH 205MA 2.75 OHM TH
Datasheet Download
ER1840-37JR.pdf
Availability of ER1840-37JR
QUANTITY
ER1840-37JR Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1840-37JR
Internal Part NumberEIS-ER1840-37JR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1840
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance24µH
Tolerance±5%
Current Rating205mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.75 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant22MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.437" L (4.75mm x 11.10mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1840-37JR
Related LinksER184, ER1840-37JR Datasheet, API Delevan Distributor
ER1840-37JR Details Description
Related parts for ER1840-37JR
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
IPD FLATPAK 4MM NAMUR 2M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 49A TO-220F datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf