FFF ER19015100J0G
ER19015100J0G picture photo
Mfg. Part Number
ER19015100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
ER19015100J0G.pdf
Availability of ER19015100J0G
QUANTITY
ER19015100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of ER19015100J0G
Internal Part NumberEIS-ER19015100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,150
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesER
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level19
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER19015100J0G
Related LinksER1901, ER19015100J0G Datasheet, FFF Distributor
ER19015100J0G Details Description
Related parts for ER19015100J0G
CONN BACKSHELL DB15 PLASTIC datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 5FLIPCHIP datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 15GLD datasheet.pdf
IC DAC 13BIT OCTAL PAR 44-MQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.65 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
17+17 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 14POS SMT 5MM datasheet.pdf