Panasonic Electronic Components ERA-14EB181U
ERA-14EB181U picture photo
Mfg. Part Number
ERA-14EB181U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/4W 1210
Datasheet Download
ERA-14EB181U.pdf
Availability of ERA-14EB181U
QUANTITY
ERA-14EB181U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-14EB181U
Internal Part NumberEIS-ERA-14EB181U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-14
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-14EB181U
Related LinksERA-14, ERA-14EB181U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-14EB181U Details Description
Related parts for ERA-14EB181U
FILTER POWER LINE 16A 250/440V datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 900MA 100 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 292K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.23A 38 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23 datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 45 OHM 24DRT datasheet.pdf