Panasonic Electronic Components ERA-14EB181U
ERA-14EB181U picture photo
Mfg. Part Number
ERA-14EB181U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/4W 1210
Datasheet Download
ERA-14EB181U.pdf
Availability of ERA-14EB181U
QUANTITY
ERA-14EB181U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-14EB181U
Internal Part NumberEIS-ERA-14EB181U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-14
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-14EB181U
Related LinksERA-14, ERA-14EB181U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-14EB181U Details Description
Related parts for ERA-14EB181U
IC SEQUENCER RESET PB 2.5V 8USOP datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 67.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 30.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SERIALIZER 10-BIT 28-SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 55VWM 98VC DO215AB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 1.5UF RADIAL datasheet.pdf