Panasonic Electronic Components ERA-14EB271U
ERA-14EB271U picture photo
Mfg. Part Number
ERA-14EB271U
Brief Description
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/4W 1210
Datasheet Download
ERA-14EB271U.pdf
Availability of ERA-14EB271U
QUANTITY
ERA-14EB271U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-14EB271U
Internal Part NumberEIS-ERA-14EB271U
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-14EB271U
Related LinksERA-14, ERA-14EB271U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-14EB271U Details Description
Related parts for ERA-14EB271U
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC REG LDO 5.5V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 43 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf