Panasonic Electronic Components ERA-1AEB103C
ERA-1AEB103C picture photo
Mfg. Part Number
ERA-1AEB103C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERA-1AEB103C.pdf
Availability of ERA-1AEB103C
QUANTITY
ERA-1AEB103C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-1AEB103C
Internal Part NumberEIS-ERA-1AEB103C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-1A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.23mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-1AEB103C
Related LinksERA-1A, ERA-1AEB103C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-1AEB103C Details Description
Related parts for ERA-1AEB103C
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 4.8A D2PAK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CIRC datasheet.pdf
RES MO 2W .33 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 96.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 800 OHM 1% 5W datasheet.pdf