Panasonic Electronic Components ERA-1AEB1470C
ERA-1AEB1470C picture photo
Mfg. Part Number
ERA-1AEB1470C
Brief Description
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERA-1AEB1470C.pdf
Availability of ERA-1AEB1470C
QUANTITY
ERA-1AEB1470C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-1AEB1470C
Internal Part NumberEIS-ERA-1AEB1470C
Hot New Technologies
Standard Package15,000
SeriesERA-1A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.23mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-1AEB1470C
Related LinksERA-1A, ERA-1AEB1470C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-1AEB1470C Details Description
Related parts for ERA-1AEB1470C
BATTERY PACK 7.2V 500MAH NIMH datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 51.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 1% 3/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGE .050 44POS DR TH datasheet.pdf
ABV SW SPDT IMPRVD SHRT RLLR LVR datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf