Panasonic Electronic Components ERA-1AEB1620C
ERA-1AEB1620C picture photo
Mfg. Part Number
ERA-1AEB1620C
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERA-1AEB1620C.pdf
Availability of ERA-1AEB1620C
QUANTITY
ERA-1AEB1620C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-1AEB1620C
Internal Part NumberEIS-ERA-1AEB1620C
Hot New Technologies
Standard Package15,000
SeriesERA-1A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.23mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-1AEB1620C
Related LinksERA-1A, ERA-1AEB1620C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-1AEB1620C Details Description
Related parts for ERA-1AEB1620C
IC DUAL 2:4 DECODR/DEMUX 16TSSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 24POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 132CSBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONICAL NUT BLUE FOR .1F. datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
MGRID HDR SMT DR W/OCAP 50CKT datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf