Panasonic Electronic Components ERA-1AEB202C
ERA-1AEB202C picture photo
Mfg. Part Number
ERA-1AEB202C
Brief Description
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERA-1AEB202C.pdf
Availability of ERA-1AEB202C
QUANTITY
ERA-1AEB202C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-1AEB202C
Internal Part NumberEIS-ERA-1AEB202C
Hot New Technologies
Standard Package1
SeriesERA-1A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.23mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-1AEB202C
Related LinksERA-1A, ERA-1AEB202C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-1AEB202C Details Description
Related parts for ERA-1AEB202C
FIXED IND 3.3NH 750MA 110 MOHM datasheet.pdf
FILTER CAP 470PF 1A 50V 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
BUZZER 48-120VDC/AC 65-75DB PNL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 138K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf