Panasonic Electronic Components ERA-1AEB2610C
ERA-1AEB2610C picture photo
Mfg. Part Number
ERA-1AEB2610C
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERA-1AEB2610C.pdf
Availability of ERA-1AEB2610C
QUANTITY
ERA-1AEB2610C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-1AEB2610C
Internal Part NumberEIS-ERA-1AEB2610C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.23mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-1AEB2610C
Related LinksERA-1A, ERA-1AEB2610C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-1AEB2610C Details Description
Related parts for ERA-1AEB2610C
TEST LEAD 20AWG 1000V RED 100' datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 25 M 12" YEL datasheet.pdf