Panasonic Electronic Components ERA-2AEB102X
ERA-2AEB102X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2AEB102X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2AEB102X.pdf
Availability of ERA-2AEB102X
QUANTITY
ERA-2AEB102X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2AEB102X
Internal Part NumberEIS-ERA-2AEB102X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2AEB102X
Related LinksERA-2A, ERA-2AEB102X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2AEB102X Details Description
Related parts for ERA-2AEB102X
CONN HEADER .100 SINGL R/A 27POS datasheet.pdf
CONN JUNCTION SHELL 20POS STRGT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBL 10POS 0.5MM JMPR TYPE A 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
2MM MINI50 RCPT 8POS OP A BLACK datasheet.pdf
OSC MEMS 161.133MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf