Panasonic Electronic Components ERA-2AEB121X
ERA-2AEB121X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2AEB121X
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2AEB121X.pdf
Availability of ERA-2AEB121X
QUANTITY
ERA-2AEB121X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2AEB121X
Internal Part NumberEIS-ERA-2AEB121X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2AEB121X
Related LinksERA-2A, ERA-2AEB121X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2AEB121X Details Description
Related parts for ERA-2AEB121X
IDC CABLE - MSR50K/MC50M/MSR50K datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
50' 14/3 SJEOOW-A BLUE datasheet.pdf
RES 53K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/4-48" YELLOW datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.3A 70 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 4 PIN DUAL ROW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf