Panasonic Electronic Components ERA-2AEB121X
ERA-2AEB121X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2AEB121X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2AEB121X.pdf
Availability of ERA-2AEB121X
QUANTITY
ERA-2AEB121X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2AEB121X
Internal Part NumberEIS-ERA-2AEB121X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2AEB121X
Related LinksERA-2A, ERA-2AEB121X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2AEB121X Details Description
Related parts for ERA-2AEB121X
IC DVR HICURR DARLINGTON 16SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K OHM 1% 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT MAX16952 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 35A DO4 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH SIDE ACTUATED datasheet.pdf
FUSE FAST ACTING CUBE 35A datasheet.pdf