Panasonic Electronic Components ERA-2AEB2102X
ERA-2AEB2102X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2AEB2102X
Brief Description
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2AEB2102X.pdf
Availability of ERA-2AEB2102X
QUANTITY
ERA-2AEB2102X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2AEB2102X
Internal Part NumberEIS-ERA-2AEB2102X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2AEB2102X
Related LinksERA-2A, ERA-2AEB2102X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2AEB2102X Details Description
Related parts for ERA-2AEB2102X
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #2 datasheet.pdf
TESTER CONT AUDIBLE 0-50 OHMS datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2X6 STR BRKWAY GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 168VWM 272.4VC P600 datasheet.pdf
IGBT 650V 58A 194W TO-247N datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 1.5KV AXIAL datasheet.pdf