Panasonic Electronic Components ERA-2AEB243X
ERA-2AEB243X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2AEB243X
Brief Description
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2AEB243X.pdf
Availability of ERA-2AEB243X
QUANTITY
ERA-2AEB243X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2AEB243X
Internal Part NumberEIS-ERA-2AEB243X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2AEB243X
Related LinksERA-2A, ERA-2AEB243X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2AEB243X Details Description
Related parts for ERA-2AEB243X
RES SMD 62K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 620BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CABLE STL-FTL-FTL-TERMINTR 650MM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU BLUE 6MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 30W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.47 OHM 1% 250W datasheet.pdf
CAP FILM 0.39 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf