Panasonic Electronic Components ERA-2AEB302X
ERA-2AEB302X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2AEB302X
Brief Description
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2AEB302X.pdf
Availability of ERA-2AEB302X
QUANTITY
ERA-2AEB302X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2AEB302X
Internal Part NumberEIS-ERA-2AEB302X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2AEB302X
Related LinksERA-2A, ERA-2AEB302X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2AEB302X Details Description
Related parts for ERA-2AEB302X
FIXED IND 5.6UH 6.7A 11 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3KV X7R 1808 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SW SUBMINI SPST-NO .1A PIN PLNGR datasheet.pdf
IC EEPROM MEMORY TAG WAFER datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG PNK 1000' datasheet.pdf
RES 12 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
STAR 4" A CRS LS 25 PER PKG datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 ALUMINUM 11MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf