Panasonic Electronic Components ERA-2AEB3570X
ERA-2AEB3570X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2AEB3570X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2AEB3570X.pdf
Availability of ERA-2AEB3570X
QUANTITY
ERA-2AEB3570X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2AEB3570X
Internal Part NumberEIS-ERA-2AEB3570X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2AEB3570X
Related LinksERA-2A, ERA-2AEB3570X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2AEB3570X Details Description
Related parts for ERA-2AEB3570X
RES SMD 383K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
PINLESS VERT QKE HDR datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS GOLD .100 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 15POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1562MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf