Panasonic Electronic Components ERA-2AEB4020X
ERA-2AEB4020X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2AEB4020X
Brief Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2AEB4020X.pdf
Availability of ERA-2AEB4020X
QUANTITY
ERA-2AEB4020X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2AEB4020X
Internal Part NumberEIS-ERA-2AEB4020X
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2AEB4020X
Related LinksERA-2A, ERA-2AEB4020X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2AEB4020X Details Description
Related parts for ERA-2AEB4020X
OSC XO 18.432MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.97A 56 MOHM TH datasheet.pdf