Panasonic Electronic Components ERA-2AED152X
ERA-2AED152X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2AED152X
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2AED152X.pdf
Availability of ERA-2AED152X
QUANTITY
ERA-2AED152X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2AED152X
Internal Part NumberEIS-ERA-2AED152X
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2AED152X
Related LinksERA-2A, ERA-2AED152X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2AED152X Details Description
Related parts for ERA-2AED152X
RES 0.3 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 1210 datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 2-4 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 370MA 115 MOHM datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA ME HT GRN 8 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
3300UF 6.3V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf