Panasonic Electronic Components ERA-2APB242X
ERA-2APB242X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2APB242X
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2APB242X.pdf
Availability of ERA-2APB242X
QUANTITY
ERA-2APB242X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2APB242X
Internal Part NumberEIS-ERA-2APB242X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2APB242X
Related LinksERA-2A, ERA-2APB242X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2APB242X Details Description
Related parts for ERA-2APB242X
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
WASHER FLAT #2 NYLON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.6A 200 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 5W T18 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf