Panasonic Electronic Components ERA-2APB2940X
ERA-2APB2940X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2APB2940X
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2APB2940X.pdf
Availability of ERA-2APB2940X
QUANTITY
ERA-2APB2940X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2APB2940X
Internal Part NumberEIS-ERA-2APB2940X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2APB2940X
Related LinksERA-2A, ERA-2APB2940X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2APB2940X Details Description
Related parts for ERA-2APB2940X
CONN RCPT .100" 56POS DUAL GOLD datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR34S/AE34G/HSR34S datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 18SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 4-SOP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC554LC3B datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 10W datasheet.pdf