Panasonic Electronic Components ERA-2APB562X
ERA-2APB562X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2APB562X
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2APB562X.pdf
Availability of ERA-2APB562X
QUANTITY
ERA-2APB562X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2APB562X
Internal Part NumberEIS-ERA-2APB562X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2APB562X
Related LinksERA-2A, ERA-2APB562X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2APB562X Details Description
Related parts for ERA-2APB562X
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 PCB 70POS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A SOT-23 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
TOOL EXTRACT FOR POSITIVE .250 datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf