Panasonic Electronic Components ERA-2APB752X
ERA-2APB752X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2APB752X
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2APB752X.pdf
Availability of ERA-2APB752X
QUANTITY
ERA-2APB752X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2APB752X
Internal Part NumberEIS-ERA-2APB752X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2APB752X
Related LinksERA-2A, ERA-2APB752X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2APB752X Details Description
Related parts for ERA-2APB752X
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TIP SOLDER FLAT 3/32" FOR P2C datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC CONDITIONER VIDEO 8-SOIC datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 1X72" S SFN datasheet.pdf
CABLE TIE 18 LB 3.93" RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf