Panasonic Electronic Components ERA-2APB821X
ERA-2APB821X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2APB821X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2APB821X.pdf
Availability of ERA-2APB821X
QUANTITY
ERA-2APB821X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2APB821X
Internal Part NumberEIS-ERA-2APB821X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2APB821X
Related LinksERA-2A, ERA-2APB821X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2APB821X Details Description
Related parts for ERA-2APB821X
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
IC 12CH DS3/3 FRAMER 349BGA datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 4300PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 361 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf