Panasonic Electronic Components ERA-2ARB163X
ERA-2ARB163X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARB163X
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARB163X.pdf
Availability of ERA-2ARB163X
QUANTITY
ERA-2ARB163X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARB163X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARB163X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARB163X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARB163X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARB163X Details Description
Related parts for ERA-2ARB163X
MOSFET N-CH 30V 100A TO220AB datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf