Panasonic Electronic Components ERA-2ARB391X
ERA-2ARB391X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARB391X
Brief Description
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARB391X.pdf
Availability of ERA-2ARB391X
QUANTITY
ERA-2ARB391X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARB391X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARB391X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARB391X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARB391X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARB391X Details Description
Related parts for ERA-2ARB391X
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 24VQFN datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 60POS GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 21 OLIV datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 48POS RT ANG PIN datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 36"W datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 3/4W 2512 datasheet.pdf