Panasonic Electronic Components ERA-2ARC1151X
ERA-2ARC1151X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC1151X
Brief Description
RES SMD 1.15K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC1151X.pdf
Availability of ERA-2ARC1151X
QUANTITY
ERA-2ARC1151X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC1151X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC1151X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARC1151X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARC1151X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARC1151X Details Description
Related parts for ERA-2ARC1151X
RES 1.8K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.05M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 32POS 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CABLE 36POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 270MA 380 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.2A 137.5 MOHM datasheet.pdf