Panasonic Electronic Components ERA-2ARC1151X
ERA-2ARC1151X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC1151X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.15K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC1151X.pdf
Availability of ERA-2ARC1151X
QUANTITY
ERA-2ARC1151X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC1151X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC1151X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARC1151X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARC1151X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARC1151X Details Description
Related parts for ERA-2ARC1151X
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 64 POS .217 SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf