Panasonic Electronic Components ERA-2ARC2491X
ERA-2ARC2491X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC2491X
Brief Description
RES SMD 2.49K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC2491X.pdf
Availability of ERA-2ARC2491X
QUANTITY
ERA-2ARC2491X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC2491X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC2491X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARC2491X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARC2491X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARC2491X Details Description
Related parts for ERA-2ARC2491X
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 180 DIP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf