Panasonic Electronic Components ERA-2ARC2611X
ERA-2ARC2611X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC2611X
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC2611X.pdf
Availability of ERA-2ARC2611X
QUANTITY
ERA-2ARC2611X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC2611X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC2611X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARC2611X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARC2611X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARC2611X Details Description
Related parts for ERA-2ARC2611X
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMB datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
OCS 5V HALF SIZE +/-50 PPM datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
SNAP SPADE KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf