Panasonic Electronic Components ERA-2ARC271X
ERA-2ARC271X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC271X
Brief Description
RES SMD 270 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC271X.pdf
Availability of ERA-2ARC271X
QUANTITY
ERA-2ARC271X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC271X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC271X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARC271X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARC271X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARC271X Details Description
Related parts for ERA-2ARC271X
JUMPER-H1500TR/A2015R/H1500TR 8" datasheet.pdf
SWITCH UNIT ROUND MOM 2POS GREEN datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 35NS 48SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 RED/GRN/RED datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 500MA 180 MOHM SMD datasheet.pdf