Panasonic Electronic Components ERA-2ARC2741X
ERA-2ARC2741X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC2741X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.74K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC2741X.pdf
Availability of ERA-2ARC2741X
QUANTITY
ERA-2ARC2741X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC2741X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC2741X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARC2741X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARC2741X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARC2741X Details Description
Related parts for ERA-2ARC2741X
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 EXT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC 350VDC datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
A5 MOTOR CONN FRAME A-D KIT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 10% 300 VAC RAD datasheet.pdf