Panasonic Electronic Components ERA-2ARC433X
ERA-2ARC433X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC433X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43K OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC433X.pdf
Availability of ERA-2ARC433X
QUANTITY
ERA-2ARC433X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC433X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC433X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARC433X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARC433X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARC433X Details Description
Related parts for ERA-2ARC433X
RES SMD 825K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
LAMP INCAND S-6 DBL BAYO 145V datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
39 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A TO3 datasheet.pdf
STRIPPER INSULATION datasheet.pdf
IC PROG TEMP SWITCH SENSOR datasheet.pdf
JT 18C 18#20 SKT RECP datasheet.pdf
14MM FLSH BLK CHRM HYP WHT 24VDC datasheet.pdf