Panasonic Electronic Components ERA-2ARC6811X
ERA-2ARC6811X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2ARC6811X
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2ARC6811X.pdf
Availability of ERA-2ARC6811X
QUANTITY
ERA-2ARC6811X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2ARC6811X
Internal Part NumberEIS-ERA-2ARC6811X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2ARC6811X
Related LinksERA-2A, ERA-2ARC6811X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2ARC6811X Details Description
Related parts for ERA-2ARC6811X
IC DCP QUAD 10K 64TP 24SOIC datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 3A FASTON datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf