Panasonic Electronic Components ERA-3AEB1023V
ERA-3AEB1023V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3AEB1023V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3AEB1023V.pdf
Availability of ERA-3AEB1023V
QUANTITY
ERA-3AEB1023V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3AEB1023V
Internal Part NumberEIS-ERA-3AEB1023V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3AEB1023V
Related LinksERA-3A, ERA-3AEB1023V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3AEB1023V Details Description
Related parts for ERA-3AEB1023V
RES SMD 383K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FUSE 700A 700V NON STD FAST datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
LED OSLON WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf