Panasonic Electronic Components ERA-3AEB163V
ERA-3AEB163V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3AEB163V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3AEB163V.pdf
Availability of ERA-3AEB163V
QUANTITY
ERA-3AEB163V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3AEB163V
Internal Part NumberEIS-ERA-3AEB163V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3AEB163V
Related LinksERA-3A, ERA-3AEB163V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3AEB163V Details Description
Related parts for ERA-3AEB163V
CONVERTER DC-DC 12V 2.5A SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 4000UF 350V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 30POS 2MM T/H datasheet.pdf
CABLE COAX MINI RG59 27AWG 1000' datasheet.pdf
COV+LEV MQS 18W 90DEG BLK datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT RED LC 0.52" CA datasheet.pdf
IC BUFF 100MHZ PCIE SATA 28SSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 13A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf