Panasonic Electronic Components ERA-3AEB163V
ERA-3AEB163V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3AEB163V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3AEB163V.pdf
Availability of ERA-3AEB163V
QUANTITY
ERA-3AEB163V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3AEB163V
Internal Part NumberEIS-ERA-3AEB163V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3AEB163V
Related LinksERA-3A, ERA-3AEB163V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3AEB163V Details Description
Related parts for ERA-3AEB163V
RES CHAS MNT 4 OHM 10% 600W datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
IC FPGA 490 I/O 1156BGA datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf