Panasonic Electronic Components ERA-3AEB2433V
ERA-3AEB2433V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3AEB2433V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3AEB2433V.pdf
Availability of ERA-3AEB2433V
QUANTITY
ERA-3AEB2433V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3AEB2433V
Internal Part NumberEIS-ERA-3AEB2433V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3AEB2433V
Related LinksERA-3A, ERA-3AEB2433V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3AEB2433V Details Description
Related parts for ERA-3AEB2433V
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO41 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NC ROLLER.187QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC RCVR DGTL 192KHZ 28TSSOP AUTO datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf