Panasonic Electronic Components ERA-3AEB3740V
ERA-3AEB3740V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3AEB3740V
Brief Description
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3AEB3740V.pdf
Availability of ERA-3AEB3740V
QUANTITY
ERA-3AEB3740V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3AEB3740V
Internal Part NumberEIS-ERA-3AEB3740V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3AEB3740V
Related LinksERA-3A, ERA-3AEB3740V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3AEB3740V Details Description
Related parts for ERA-3AEB3740V
FUSE BOARD MNT 5A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 800V 410A A-PUK datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 50MA 63V RAD datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN FFC TOP 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf