Panasonic Electronic Components ERA-3AEB510V
ERA-3AEB510V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3AEB510V
Brief Description
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3AEB510V.pdf
Availability of ERA-3AEB510V
QUANTITY
ERA-3AEB510V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3AEB510V
Internal Part NumberEIS-ERA-3AEB510V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3AEB510V
Related LinksERA-3A, ERA-3AEB510V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3AEB510V Details Description
Related parts for ERA-3AEB510V
CONV DC-DC 75W 5V/3.3V DUAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
JACK PLUG/RTANG BANANA 48" BLK datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .900 50POS datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.5A SSOT-6 datasheet.pdf
EMITTER IR 935NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf