Panasonic Electronic Components ERA-3AEB560V
ERA-3AEB560V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3AEB560V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3AEB560V.pdf
Availability of ERA-3AEB560V
QUANTITY
ERA-3AEB560V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3AEB560V
Internal Part NumberEIS-ERA-3AEB560V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3AEB560V
Related LinksERA-3A, ERA-3AEB560V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3AEB560V Details Description
Related parts for ERA-3AEB560V
CONN PLUG 3POS 94V-2 UNI-MATE datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 128KSPS 28-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 79MA 24 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BATT MANAGE LITH 16-TQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .1W 15MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf