Panasonic Electronic Components ERA-3AEB622V
ERA-3AEB622V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3AEB622V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3AEB622V.pdf
Availability of ERA-3AEB622V
QUANTITY
ERA-3AEB622V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3AEB622V
Internal Part NumberEIS-ERA-3AEB622V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3AEB622V
Related LinksERA-3A, ERA-3AEB622V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3AEB622V Details Description
Related parts for ERA-3AEB622V
RES SMD 4.02KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.23W SOT553 datasheet.pdf
FIXED IND 450NH 38A 0.91 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
PRE-PRINTED MARKER TAPE REFILLS datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf