Panasonic Electronic Components ERA-3YEB273V
ERA-3YEB273V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3YEB273V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3YEB273V.pdf
Availability of ERA-3YEB273V
QUANTITY
ERA-3YEB273V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3YEB273V
Internal Part NumberEIS-ERA-3YEB273V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
PCN OtherERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3Y
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3YEB273V
Related LinksERA-3Y, ERA-3YEB273V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3YEB273V Details Description
Related parts for ERA-3YEB273V
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 0804 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF SGL 15V SOT23 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU 46CKT datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
PMI BASE S-6 BAYO 1 INCAND SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf