Panasonic Electronic Components ERA-3YEB301V
ERA-3YEB301V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3YEB301V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3YEB301V.pdf
Availability of ERA-3YEB301V
QUANTITY
ERA-3YEB301V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3YEB301V
Internal Part NumberEIS-ERA-3YEB301V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
PCN OtherERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3Y
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3YEB301V
Related LinksERA-3Y, ERA-3YEB301V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3YEB301V Details Description
Related parts for ERA-3YEB301V
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 5POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TAPE ALL WEATHER VINYL 3/4" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf