Panasonic Electronic Components ERA-3YEB392V
ERA-3YEB392V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3YEB392V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3YEB392V.pdf
Availability of ERA-3YEB392V
QUANTITY
ERA-3YEB392V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3YEB392V
Internal Part NumberEIS-ERA-3YEB392V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
PCN OtherERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3Y
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3YEB392V
Related LinksERA-3Y, ERA-3YEB392V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3YEB392V Details Description
Related parts for ERA-3YEB392V
RES SMD 10.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR26H/AE26M/HPK26H datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES 18 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 680 OHM 17W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT SMT CLIP datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RS 2.5 12CCT KEY C D E G H I K L datasheet.pdf
INDUCT COM MODE 370 OHM 20% SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf