Panasonic Electronic Components ERA-3YEB511V
ERA-3YEB511V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3YEB511V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3YEB511V.pdf
Availability of ERA-3YEB511V
QUANTITY
ERA-3YEB511V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3YEB511V
Internal Part NumberEIS-ERA-3YEB511V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
PCN OtherERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3Y
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3YEB511V
Related LinksERA-3Y, ERA-3YEB511V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3YEB511V Details Description
Related parts for ERA-3YEB511V
RES SMD 59 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 2.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTO SENSOR FSH 5MM PNP CONN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
SIDAC 110-125V 1A TO92 datasheet.pdf