Panasonic Electronic Components ERA-3YEB511V
ERA-3YEB511V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3YEB511V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3YEB511V.pdf
Availability of ERA-3YEB511V
QUANTITY
ERA-3YEB511V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3YEB511V
Internal Part NumberEIS-ERA-3YEB511V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
PCN OtherERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-3Y
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3YEB511V
Related LinksERA-3Y, ERA-3YEB511V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3YEB511V Details Description
Related parts for ERA-3YEB511V
DIODE SCHOTTKY 50V 15MA MINIMELF datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ISL88015 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TRANS NPN 250V 50A TO-3 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf